IP Box — czy trzeba się go obawiać?

IP Box — czy trzeba się go obawiać?

Słyszałeś o IP Box, ale obawiasz się formalności? Inni straszą ewidencjami i kontrolami, a i ponoć trudno go otrzymać?  Musisz wiedzieć, że to… MITY. Zamiast opierać się na domysłach i na tym, co piszą na internetowych forach, dowiedz się u źródła, co z tym IP Box’em i przestań tracić szansę na spore oszczędności.

Dlaczego wypowiadamy się na ten temat? Jako pravna.pl mamy już na koncie ponad 2750+ IP Box’ów ze skutecznością na poziomie 99,8%. Co to oznacza? Że jesteśmy liderami w tym zakresie i jak nikt inny znamy temat od podszewki.

Zatem jakie korzyści niesie ulga podatkowa IP Box? Jak wypada na tle innych form podatkowych? Czy dużo trzeba włożyć wysiłku, by ją otrzymać? Sprawdźmy, jak z niej skorzystać i dlaczego warto.

Hej, z tej strony Krzysiek.
Dla jasności sam z powodzeniem korzystam z IP Box’a. Pozytywną interpretację uzyskałem w grudniu 2021 roku. Wnioskowałem o zwrot wstecz, za ten właśnie rok. Zwrot na konto dostałem bez żadnych problemów i co ciekawe stosunkowo szybko.

Jakie korzyści niesie ulga IP Box?

Nowy Ład namieszał w systemie podatkowym. Zapewne słyszałeś także o atrakcyjnym ryczałcie. Cała branża IT stanęła przed dylematem: ryczałt czy podatek liniowy z ulgą IP Box. Które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne dla programistów w 2022r.?  Z naszych obliczeń wynika, że to podatek liniowy z ulgą IP Box jest opcją, która zapewni nam najwięcej oszczędności w skali roku. Sprawdźmy dlaczego.

Obniż podatek dochodowy do 5%

Po pierwsze, wybierając podatek liniowy z ulgą IP Box, możesz obniżyć podatek dochodowy z 19% do 5%. Podstawą opodatkowania jest tu dochód, dlatego śmiało odliczysz od przychodu koszty jego uzyskania. W przypadku ryczałtu nie jest to możliwe, ponieważ stawkę płacisz od przychodu, bez możliwości odliczania kosztów.

Niższa składka zdrowotna

Kolejna kwestia to niższa składka zdrowotna. Przedsiębiorcy na podatku liniowym płacą składkę zdrowotną zależną od wysokości dochodu, wynosi ona 4,9%. Przy zarobkach 10 000 zł, wyniesie około 490 zł. Na ryczałcie składka ta uzależniona jest od przychodu. Jeśli mieści się on w granicach 60 000 – 300 000 zł rocznie, składka zdrowotna wynosi około 540 zł. Po przekroczeniu tego progu wzrasta ona do około 960 zł. Widać różnicę, prawda?

Rozlicz się za 3 lata wstecz

Musisz wiedzieć, że ulga IP Box działa wstecz. Jeśli przez ostatnie 3 lata rozliczałeś się podatkiem liniowym lub na skali podatkowej, masz prawo skorzystać z preferencji za tamten okres. IP Box funkcjonuje od 2019 roku, więc warto to wykorzystać, jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś. Wybrałeś ryczałt i nie chcesz tego zmieniać? Nadal możesz rozliczyć się za 3 poprzednie lata z ulgą IP Box i sporo zyskać.

Połącz z ulgą B+R

Na podatku liniowym masz możliwość zastosowania ulgi IP Box, która obniża stawkę podatku dochodowego do 5%. Zaoszczędzisz jeszcze więcej, jeśli połączysz ją z ulgą badawczo-rozwojową B+R. Ta ulga kosztowa pozwala podwójnie odliczyć od podstawy opodatkowania PIT/CIT 100% wydatków na innowacje. Dzięki uldze B+R każda wydana na ten cel złotówka może zostać odliczona od podstawy opodatkowania, nawet w 200%. Np. jeśli Twój przychód wynosi 100 000 zł, a koszty kwalifikowane 40 000 zł, możesz odliczyć je dwukrotnie. Dzięki temu, zamiast zapłacić podatek od 60 000 zł, zapłacisz od 20 000 zł. To się opłaca!

To rozwiązanie głównie dla software housów, które działają na podstawie jdg lub spółki. Programiści na jdg nie skorzystają raczej z tej opcji — głównie ze względu na brak kosztów, które podlegają kwalifikacji.

IP Box – co z tymi kontrolami? Czy trzeba się ich obawiać?

Podatek liniowy z ulgą IP Box to właściwie mniejsze ryzyko kontroli skarbowej. Zmiana stawki ryczałtu z 15 do 12% mogła wzmożyć kontrole. I bez tego, ryzyko inspekcji na ryczałcie jest dużo wyższe ze względu na konieczność prowadzenia ewidencji przychodów oraz środków trwałych. Na podstawie naszych 2750+ IP Box’ów możemy powiedzieć, że wybór podatku liniowego z ulgą IP Box nie zwiększył ilości przeprowadzonych kontroli, więc programiści na liniówce mogą odetchnąć z ulgą.

Jedyne, co ich czeka to czynności sprawdzające. Urzędy Skarbowe bardzo często je przeprowadzają, chcąc sprawdzić, czy w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej wytwarzasz, rozwijasz lub ulepszasz prawa należące do katalogu praw kwalifikowanych oraz czy 5% stawkę stosujesz jedynie do dochodu z tych praw. Wystarczy, na prośbę urzędu skarbowego, przesłać interpretację indywidualną oraz ewidencję IP Box. Urząd weryfikuje dokumenty przed udzieleniem ulgi. To rutynowe działania, których nie trzeba się bać.

Znasz już najważniejsze korzyści ze stosowania ulgi IP Box. Pora dowiedzieć się, jakich formalności należy dopełnić, by móc z nią oszczędzać.

Jak uzyskać IP Box’a? – dokumenty

Chcesz skorzystać z ulgi IP Box? Musisz spełniać następujące warunki:

 • prowadzisz działalność badawczo-rozwojową, której efektem jest wytworzenie, ulepszenie lub rozwinięcie kwalifikowanego IP,
 • posiadasz ewidencję, z której można wyodrębnić przychody i koszty przypadające na każde kwalifikowane IP oddzielnie,
 • posiadasz ewidencję wykonywanych zadań.
Ulga IP BOX dla programistów - PRAVNA.pl
Przeanalizujemy twoją sytuację, zaopiniujemy, uzyskamy interpretację podatkową z KIS i rozliczymy ulgę IP BOX. Sprawdź bezpłatnie, czy się kwalifikujesz.

Dokumenty, których potrzebujesz do złożenia wniosku o przyznanie preferencji IP Box to:

 • indywidualna interpretacja podatkowa,
 • ewidencja IP Box.

Indywidualną interpretację podatkową wydaje Krajowa Informacja Skarbowa na wniosek podatnika. Interpretacja indywidualna stanowi zabezpieczenie dla Urzędu Skarbowego. Nie jest wymagana ustawowo, jednak jest niezbędna w przypadku prowadzenia czynności sprawdzających przez Urząd Skarbowy przed wydaniem zwrotu.

Im bardziej szczegółowo wypełnisz wniosek, tym mniejsze ryzyko odesłania go przez KIS w celu uzupełnienia braków. Jeśli chcesz zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy podatkowego. Pamiętasz jeszcze, co pisaliśmy o ilości naszych pozytywnych interpretacji? 😉 No właśnie. Z tego względu dajemy 100% gwarancji uzyskania ulgi IP Box albo zwrot pieniędzy w przypadku negatywnego rozpatrzenia przez KIS.

Kolejny ważny dokument w drodze do uzyskania ulgi to ewidencja IP Box’a. Ona również jest weryfikowana podczas czynności sprawdzających. Dzieli się na dwie części. W pierwszej spisujemy wykaz naszej pracy oraz wykonane w danych miesiącach projekty. Druga zaś jest typowo księgowa, to dokument podobny do księgi przychodów i rozchodów. Na tym etapie również warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W Pravnej bezpiecznie przeprowadzimy Cię przez cały proces. Masz nasze wsparcie od początku do końca.

Korzystaj z IP Box’a i oszczędzaj

Nie masz pewności, czy kwalifikujesz się do ulgi IP Box? Sprawdzimy to dla Ciebie za darmo. I zajmiemy się Twoją sprawą od A do Z. Co to oznacza?

 • Sprawdzimy, czy kwalifikujesz się do ulgi.
 • Przedstawimy Ci bezpłatną kalkulacją z uwzględnieniem różnych form podatkowych.
 • Sporządzimy interpretację indywidualną.
 • Odpowiemy na wszystkie pytania zwrotne KIS.
 • Wszystkie terminy będziemy mieć pod kontrolą.
 • Masz nasze wsparcie na każdym etapie.

Czy taki układ Ci odpowiada?

Jeśli tak, czas obniżyć podatki.

Ulga IP BOX dla programistów - PRAVNA.pl
Przeanalizujemy twoją sytuację, zaopiniujemy, uzyskamy interpretację podatkową z KIS i rozliczymy ulgę IP BOX. Sprawdź bezpłatnie, czy się kwalifikujesz.

Jak piszemy nasze wnioski? Tworząc wniosek, zawsze wnioskujemy o wydanie interpretacji bezterminowej oraz piszemy go tak, aby przy zmianie kontrahenta możliwe było dalsze korzystanie z wydanej już interpretacji indywidualnej. Wiemy, jak to robić i dlatego jesteśmy TOP#1 w tym zakresie. Ta ocena bazuje na informacji od naszych klientów oraz naszym wnikliwym researchu odnośnie ilości zrealizowanych usług w pozostałych kancelariach.