Dziarski Dev

Dev Meetingi. Jak Je Prowadzić Lepiej?

Świetną sprawą jest raz na jakiś czas pogadać na tematy techniczne z całym zespołem developerskim.

Temu służą dev meetingi. Samo spotkanie może się różnie nazywać, ale cel jest jeden — przegadać tematy, które są związane z naszą codziennością.

Przykłady tematów? Może to być dyskusja na temat zasad pisania kodu, podejścia do konkretnych aktywności w projekcie czy porozmawianie o propozycjach na usprawnienia procesów, w które są zaangażowani programiści.

Nie mam takich spotkań w swoim zespole.

Bez względu na to, czy jesteś juniorem, czy masz już więcej doświadczenia – spróbuj zaproponować takie spotkanie swojemu zespołowi. Być może brak takiego spotkania jest czymś uzasadnione. Może tego typu spotkanie już było, ale nie udało się utrzymać jego ciągłości? Jeśli tego nie wiesz – po prostu zapytaj.

Wiesz, z perspektywy osoby, która chce budować swoją widoczność w zespole, chęć wprowadzenia takich spotkań to świetna rzecz. Możesz pogadać o tym ze swoim managerem lub z osobą, która jest jakkolwiek decyzyjna w zespole. W ostateczności możesz podjąć temat samodzielnie z zespołem.

⛑️
Dodaj komentarz, jeśli potrzebujesz wskazówek, jak możesz to zrobić.

Jak mogą one wyglądać?

Odbywają się raz na dwa tygodnie w godzinnym slocie. To odpowiednia częstość, aby zebrać listę tematów do przegadania.

Istnieje miejsce, gdzie każdy może wrzucić propozycję tematu. Niech to będzie cokolwiek, nie ma to znaczenia. Korzystacie z Confluence'a? Świetnie, załóżcie tam nową stronę.

Ale...

Dobrze, gdyby był to Kanban.

Ta metoda zarządzania moim zdaniem świetnie się wpisuje w dev meetingi. Gdy ktoś wpada na propozycję tematu, wrzuca go do kolumny 'Do przegadania', z krótkim opisem.

Podczas spotkania twórca opowiada o propozycji tematu, a inni się do tego odnoszą. Tablica kanbanowa pozwala na śledzenie statusów. Jeśli zespół uznaje, że temat jest wart wdrożenia, to przenosi go do statusu 'W trakcie' i przypisuje odpowiedzialne za to osoby.

W Google znajdziesz mnóstwo narzędzi, które wspierają kanban (np. Trello). Wybierz najprostsze z nich, Nie ma co przekombinowywać.

Zespół musi wracać do tematów, które są w trakcie na każdym spotkaniu. Po prostu zespół sprawdza, jak wyglądają postępy.

Dobrze, gdyby zespół przeglądał tematy przed spotkaniem. Jest większa szansa na pojawienie się pomysłów, gdy programiści sprawdzą, co ich czeka na spotkaniu. Dobrze, gdyby ktoś przypominał o tym dzień/dwa przed spotkaniem. Tym kimś możesz być Ty — Dziarski Devie! Co więcej, dbaj o to, żebyś Ty również przeglądał te tematy przed i się do nich wstępnie przygotował.

Każde spotkanie prowadzi ktoś inny. Rotacja prowadzącego wprowadzi efekt zainteresowania. Każdy musi w nim uczestniczyć i jakkolwiek się przygotować. Zasada jest prosta: osoba, która prowadziła ostatni dev meeting, wybiera kolejną i robi to na początku obecnego spotkania.

To nie koniec

"Świetnie Krzychu, ale mój zespół nie chce takich spotkań." Cóż, to już inna sprawa.

A o tematach, które możesz poruszać na dev meetingu, jak i o wyżej wymienionym problemie pogadamy innym razem.

Tagi