Czego Się Uczę? Moje Książki i Kursy. Czerwiec 2023.

Polecane książki oraz kursy dla programistów. Junior i Senior znajdzie tutaj coś dla siebie.

Czego Się Uczę? Moje Książki i Kursy. Czerwiec 2023.

Dzisiejszy artykuł będzie nawiązywał do poprzedniego, w którym pisałem, jak podchodzę do nauki nowych rzeczy. Jeśli miałeś okazję czytać poprzedni artykuł, to wiesz, że staram się inwestować w różnoraką wiedzę. Ogólnie rzecz biorąc, chcę mieć pojęcie o wielu dziedzinach.

Jak inwestuję w swoją wiedzę?
Witam serdecznie 👋 Tym razem pogadamy sobie o tym, jak podchodzę do tematu swoich umiejętności. W zasadzie to porozmawiamy o tym, jak i czego się uczę. Dawno, dawno temu... W zasadzie to jakieś 8/9 lat temu zacząłem się zastanawiać nad wyborem swojej ścieżki w IT. Wiedziałem, że będę programował, ale

Wspomniany poprzedni artykuł.

Melanż tematów

I doskonale zdaję sobie sprawę, że kiedy zobaczysz poniższą listę książek i kursów, możesz dojść do wniosku, że czytam wszystko na raz i ta wiedza mi się kompletnie miesza. No i powiem ci, że nie do końca tak jest. To też nie jest tak, że czytam każdą z tych pozycji codziennie. Bardziej podchodzę do tego w ten sposób, że jednego dnia poczytam sobie kawałek rozdziału z jednej książki, drugiego dnia zgłębiam temat architektury, a kolejnego pozwalam sobie na coś związane z inżynierią oprogramowania lub pracą w zespole.

Są to jakieś 30-minutowe sloty przed snem lub na bogato, przy biurku. W tym drugim przypadku raczej czytam coś technicznego. Swoją drogą ostatnio odkryłem ołówek ✏️. Geniusz. Zacząłem zakreślać akapity, które wpadły mi w oko. Potem fajnie się wertuje strony i widzi te zaznaczone informacje.

Jak Tworzyć Własną Bazę Wiedzy?
Dowiesz się jak tworzę swoją bazę wiedzy korzystając z podejścia Zettelkasten oraz programu Logseq.

Przeczytaj ostatnie zdanie poprzedniego akapitu, a potem przejdź do tego artykułu. 🤯

Przez to, że każdego dnia mojej liderskiej codzienności pracuję z różnymi problemami, zwyczajnie chcę stymulować swoją głowę dodatkową i różnorodną wiedzą. I tę właśnie stymulację znajduję w książkach i kursach.

Na głowie mam tylko jeden projekt (czerwiec 2023). Oznacza to, że mam styczność z podobnymi problemami i tymi samymi ludźmi każdego dnia. Rzecz w tym, że jeśli długo jesteś w danym środowisku, możesz po pewnym czasie przestać widzieć rzeczy (a szczególnie rozwiązania problemów), które zobaczyłby ktoś inny, patrząc na to środowisko z zewnątrz lub jako nowa osoba. Pewnie jest jakaś mądra nazwa na to. Dlatego staram się szukać trochę innych horyzontów, żeby zwyczajnie nie zamknąć się w złotej klatce.

Dobra to teraz 🥩.

Tematy projektowo-zespołowe

Async Remote

Async Remote – Andrzej Krzywda, Robert Pankowecki
Link

Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany

Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany – Erin Meyer, Reed Hastings
Link

Inżyniera oprogramowania

DDD

Inżynieria oprogramowania według Google. Czego warto się nauczyć o tworzeniu oprogramowania – Titus Winters, Tom Manshreck, Hyrum Wright
Link

DDD

Koncepcja Domain-Driven Design. Dostosowywanie architektury aplikacji do strategii biznesowe - Vlad Khononov
Link

Droga Nowoczesnego Architekta – Jakub Kubryński, Łukasz Szydło, Jakub Pilimon, Maciej Aniserowicz
Link

Praca z kodem legacy

Moje ostatnie miesiące, więc szukam źródeł na potęgę.

Legacy Fighter - Jakub Pilimon, Mariusz Gil
Link

Zastany Kod

Praca z zastanym kodem. Najlepsze techniki – Michael Feathers
Link

Pisanie

Możliwe, że jesteś jednym z tych gości, którzy chcą zacząć tworzyć własne treści. Jeśli szukasz jakiejś źródeł inspiracji motywacji lub po prostu chcesz zobaczyć, z czym to się je to. Ze swojej strony mogę polecić trzy poniższe pozycje. Dwie pierwsze są nastawione na mega praktyczne podejście i są przedstawione z perspektywy programistów.

Ostatnia jest powiedzmy trochę coachowo — motywacyjna. Albo polubisz, albo wyrzucisz za okno.

Blogging for busy Programmers – Andrzej Krzywda
Link

A Developer's Guide to Blogging – Ankur Tyagi
Link

Nikt nie chce czytać Twojego g**wna – Steven Pressfield
Link

Ogólny rozwój

Ego to Twój wróg – Ryan Holiday
Link

Prawa na każdy dzień – Robert Greene
Link

4-godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss
Link

Odskocznie

Czasami faktycznie może się pojawić przesyt treściami motywacyjno-biznesowo-rozwojowymi. Odkąd pamiętam, miałem nastawienie, że jeżeli mam coś czytać, to musi to być coś, co sprawi, że wstrzyknę sobie nową wiedzę do krwioobiegu. "Muszę przecież ciągle się rozwijać!"

I ten przesyt spowodował, że zacząłem zmuszać się czytania czegoś mądrego lub zwyczajnie tego nie robiłem i zostawałem z wyrzutami. Trochę za sobą powalczyłem i uznałem, że spróbuję jednak poczytać trochę beletrystyki (ulala) i można powiedzieć, że wsiąknąłem.

Przeczytałem dwie poniższe książki (z pewnością je znasz) w przeciągu bodajże trzech tygodni, toteż wrzucam jaki miły dodatek.

Anioły i Demony, Kod Leonarda da Vinci – Dan Brown

Już kiedyś polecałem książeczki

Kilka innych książek, które dodatkowo polecam, znajdziesz w poście na moim blogu:

Moje TOP 7 książek, które aktualnie czytam. [Nie tylko dla programistów]
W tym wpisie podzielę się z Tobą listą moich 7 książek dla programistów, które aktualnie czytam. Uważam, że powinieneś również je przeczytać!

Wpadnij, daj znać, co myślisz.

A teraz piłeczka w Twoją stronę. Pochwal się, co Ty czytasz/oglądasz.

Dzięki! ✌️